ابرقویی نژاد: هیئت رئیسه حق تشکیل کمیته اصلاح اساسنامه را ندارد، حضور شیعی و شکوری غیرقانونی است

به گزارش مجله سرگرمی، علی اکبر ابرقویی نژاد، عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال تاکید می نماید که هیئت رئیسه این فدراسیون حق تشکیل کمیته برای اصلاح اساسنامه را ندارد.

ابرقویی نژاد: هیئت رئیسه حق تشکیل کمیته اصلاح اساسنامه را ندارد، حضور شیعی و شکوری غیرقانونی است

علی اکبر ابرقویی نژاد در گفت وگو با خبرنگار ورزشی مجله سرگرمی در مورد موضوع اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: اساسنامه اولیه فدراسیون فوتبال در مجموعه آقای صفایی فراهانی تحت عنوان کمیته انتقالی با نظارت فیفا تدوین، تصویب و در نهایت برای آنها ارسال شد. انتخابات نیز طبق همان اساسنامه صورت گرفت و دبیرکل AFC نیز آن موقع در مجمع حضور داشت. پس از آن در سال 90 اصلاحیه ای صورت گرفت که اتفاقاً روی آن بحث هایی وجود داشت و مجمع درباره تعداد آرا نیز بحث کرد.

وی اضافه نمود: اکنون در مجمع نیستم اما مباحث پیش آمده را دنبال می کنم. به هر حال درخواست فیفا این بوده که تغییرات اساسنامه فدراسیون جهانی که معمولاً هر ساله وجود دارد، در اساسنامه فدراسیون های عضو قرار بگیرد. وقتی اساسنامه فیفا تحت الشعاع این تغییرات است و قوانین جدیدی به آن اضافه می گردد، ما نیز باید این موارد را در اساسنامه بگنجانیم و پیگیری فیفا از این جانب بوده است.

رئیس پیشین هیئت فوتبال اصفهان و عضو پیشین مجمع فدراسیون فوتبال یادآور شد: زمانی که فیفا برای اصلاح اساسنامه به ایران آمده، کمیته ای تشکیل شده و کارشناسی لازم با حضور نمایندگان فیفا انجام شده است. این موضوع اکنون نیازمند این است که اساسنامه تدوین شده پس از آنالیز های لازم به تایید اکثریت مجمع برسد. به هر حال خارج از مصوبه مجمع هم نمی توان اساسنامه ای را برای فیفا ارسال کرد اما جالب اینکه فیفا پیگیر تایید اساسنامه اصلاح شده بوده، تاریخ انتخابات ابلاغ شد، نام نویسی از کاندیداها صورت گرفت و همین موضوع خودش چالشی را ایجاد کرد. به جای کوشش برای برگزاری انتخابات باید تدبیر بیشتری می شد تا مجمع درباره اصلاح اساسنامه تصمیم گیری کند.

ابرقویی نژاد ادامه داد: در شرایط فعلی که اساسنامه نوشته شده و فیفا نیز بر آن نظارت داشته، بهتر بود اساسنامه برای اعضای مجمع ارسال گردد و حتی اگر امکان برگزاری مجمع نبود، نظرات آنها به صورت ویدئو کنفرانس گرفته می شد تا اساسنامه هر چه زودتر تایید گردد.

وی در مورد اینکه بعضی در فدراسیون فوتبال در کوشش برای تشکیل کمیته جدیدی برای اصلاح اساسنامه بودند و حالا برنامه دارند تا نفراتی را به کمیته حقوقی و تدوین مقررات اضافه نمایند تا در فرایند اصلاح اساسنامه دست داشته باشند، گفت: چنین چیزی امکان پذیر نیست و هیئت رئیسه هم نمی تواند کمیته جدیدی تشکیل دهد. اساسنامه پس از تدوین برای هیئت رئیسه ارسال می گردد و سپس باید توسط منتخب مجمع آنالیز شده و به تایید برسد. دستورالعمل طبق اساسنامه به این شکل است و هیئت رئیسه نمی تواند کمیته ای تشکیل دهد.

عضو پیشین مجمع فدراسیون فوتبال گفت: شرایط فدراسیون اکنون ویژه است. فدراسیون نه رئیس دارد، نه نایب رئیس و نه دبیرکل. حتی یکی از اعضای هیئت رئیسه هم کم شده و محمود شیعی دیگر نمی تواند در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال حضور داشته باشد. طبق قانون او به عنوان نماینده مدیران عامل باشگاه ها تا زمانی که مدیرعامل باشد، عضو هیئت رئیسه است و اکنون که مدیرعامل باشگاهی نیست، به خودی خود از هیئت رئیسه کنار می رود. چون برمبنای صندلی حقوقی اش در مجمع رای گرفته و نه صندلی حقیقی و حالا که صندلی حقوقی اش را ندارد، حضورش در هیئت رئیسه نیز غیرقانونی است.

ابرقویی نژاد ادامه داد: وقتی فدراسیون شرایط ویژه دارد، شرایط مجمع نیز با چالش روبرو شده است. بهترین روش این بود که مانند جلسات زیاد در کشور به خاطر شرایط کرونا، مجمع نیز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می شد تا موضوع اساسنامه سریعاً به نتیجه برسد. همانطور که گفتم نه هیئت رئیسه کامل است، نه رئیس داریم و نه نایب رئیس. دبیرکل هم که شرایط سرپرستی ندارد و حتی اگر داشت، 6 ماه بیشتر نمی توانست سرپرست باشد اما اکنون بیش از 15 ماه است غیرقانونی فعالیت های دبیرکلی را انجام می دهد. همه چیز دچار ابهام است و اداره فوتبال به این شکل ممکن نیست. نمی دانم بگویم خوشبختانه یا متاسفانه کرونا مسابقات را لغو نموده و حداقل در این شرایط نیازی به اداره فوتبال نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 77433

به "ابرقویی نژاد: هیئت رئیسه حق تشکیل کمیته اصلاح اساسنامه را ندارد، حضور شیعی و شکوری غیرقانونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرقویی نژاد: هیئت رئیسه حق تشکیل کمیته اصلاح اساسنامه را ندارد، حضور شیعی و شکوری غیرقانونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید