آینده سفر ایران در تهدید جدی پیامدهای کرونا

به گزارش مجله سرگرمی، در حالی که با شیوع کرونا و بخاطر اعمال قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی 90درصد تورهای ورودی

آینده سفر ایران در تهدید جدی پیامدهای کرونا

سال 2020 کنسل شده و احتمال لغو 20 درصد باقی مانده هم بسیار زیاد است، اما بیشتر آژانس های خارجی برای سفرهای سال 2021 از ذفاتر مسافرتی ایرانی قیمت جدیدمی خواهند.

محمدعلی واقفی، نائب رئیس جامعه تورگردانان ایران به اعلام آمادگی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی برای پذیرش جهانگردان بین المللی از یک ماه آینده اشاره و اظهار کرد: لازمه پذیرش جهانگردان از ماه آینده این است که کشور مقابل، اجازه سفر به ایران را بدهد. در بسیاری از وب سایت ها، ایران یا به رنگ قرمز (خطر سفر) است، یا به جهانگردان هشدار داده شده است بعد از برگشت، قرنطینه می شوند.

با استمرار ویروس کرونا، نخست سفرهای داخلی برقرار می گردد و بعد از آن، تردد جهانگردان با وسیله نقلیه شخصی تشدید می گردد. بسیاری از جهانگردان ترجیح می دهند به جا هتل و مکان عمومی، در چادر و در طبیعت بمانند یا ویلا دربست بگیرند و آن را ضدعفونی نمایند. سفرهای برون مرزی هم نخست به کشورهای همسایه اتفاق می افتد و در گام بعدی راه سفر به کشورهای دورتر باز می گردد.

این تورگردان در ادامه اضافه کرد: با برقراری دوباره سفرها، صف های کنترل طولانی تر می گردد. به لوازمی که جهانگرد معمولا همراه دارد اضافه خواهد شد. مسافران خود را ملزم می دانند بیمه سفر دریافت نمایند. تعداد بازدیدنمایندگان و زمان بازدیدها در اماکن تاریخی و موزه ها، کمتر می گردد و با مشاهده کوچکترین علامت بیماری، فرد از تور طرد می گردد.

وی ادامه داد: از آن جا که 80 درصد جهانگردان فرهنگی ایران، افراد مسن هستند، این احتمال می رود که تعداد آن ها در سفرهای ایران کم گردد، چون احتیاط می نمایند. درخواست برای سفرهای طبیعت گردی رشد می نماید و سفرهای گروهی کمتر برگزار می گردد، همین حالا شرکای جهانگردی ما در کشورهای دیگر، برای گروه یک تا هشت نفره، قیمت درخواست نموده اند. در نتیجه رعایت پروتکل بهداشتی باعث می گردد قیمت تمام شده خدمات سفر با احتساب بلیت هواپیما، بالا رود و سفر کالایی لوکس گردد.

محمدابراهیم لاریجانی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی نیز با تائید این نکته که رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا، هزینه تمام شده سفر در ایران را بالا می برد، گفت: نبود زنجیره تامین خدمات جهانگردی مهم ترین عامل این اتفاق است. هیچ یک از بخش های خدمات جهانگردی با یکدیگر مشارکت ندارند، در نتیجه تورهای داخلی و ورودی با قیمت بالا روبرو می شوند. از سوی دیگر کشورهای رقیب و همسایه چون زنجیره تامین دارند به شدت قیمت ها را کنترل می نمایند، از طرفی بازارهای ایران را صاحب می شوند؛ جهانگرد ایرانی به جای شیراز و کیش ترجیح می دهند به جایی مثل دبی سفر کند. با این رویه نه تنها بازارهای ورودی را از دست می دهیم که با خطر از دست رفتن بازار داخلی نیز روبرویم.

او تاکید نمود: اگر شرکت های هواپیمایی، هتل ها، رستوران ها و موزه ها یاری ننمایند، سفر ایران قیمت رقابتی نخواهد داشت.

محمدعلی واقفی در ادامه این بحث گفت: خلا زنجیره تامین خدمات جهانگردی از تفکر جزیره ای عمل کردن در کشور، ناشی می گردد، مثلا در همین مجموعه وزارتخانه میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی یکدفعه بخشی پیشنهاد می دهد ورودی موزه ها و سایت های تاریخی از 15 هزار تومان به 100 هزار تومان برسد، اصلا با بخش جهانگردی هماهنگی نمی نماید و تحلیل و ارزیابی از جهانگردی ندارد.

وی اضافه کرد: به هر حال شرکت های خارجی از ما پروتکل های بهداشتی را می خواهند، ما هم آن ها را آماده نموده ایم ولی قیمت ها بالا می رود، برای همین الان بیشتر از هر زمان دیگری به زنجیره تامین خدمات جهانگردی احتیاج داریم.

نائب رئیس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به خسارت ویروس کرونا به صنعت جهانگردی و فرصتی که در عین حال برای بازیابی توان و رفع کردن مسائل فراهم نموده است، یادآور شد: جهانگردی در جریان همه گیری ویروس کرونا، نخستین صنعتی بود که بیشترین آسیب را دید و در ادامه آخرین صنعتی خواهد بود که دوباره آغاز به کار خواهد نمود. در کشور ما جهانگردی در آبان ماه سال 1398 نخست تحت تاثیر اتفاقات داخلی نهاده شد و بعد هم مسائل سیاسی و سرنگونی هواپیمای اوکراینی پیش آمد که باعث شد ایران از فهرست مقاصد بسیاری از آژانس های خارجی حذف گردد. اما ویروس کرونا باعث شد همه آن اتفاقات فراموش گردد.

وی اعلام کرد: همه آن اتفاقات به تنهایی می توانست جهانگردی یک کشور را از پا درآورد. حالا شرایطی که کرونا برای ایران پیش آورده است، فرصت مناسبی است تا بعضی ایرادها و مسائل را رفع کنیم.

واقفی با اشاره به بعضی مسائل که در این فرصت می توان رفع کرد، گفت: تورهایی که وارد ایران می شوند، به وسیله آژانس سفر می نمایند و برنامه دارند و باید به چند جا جوابگو باشند، ولی با جهانگردی که خودش می آید هیچ کسی کاری ندارد، درحالی که آژانس ها باید با وزارت خارجه برای ویزا، با اداره پلیس و اتباع نیروی انتظامی برای تردد خودروی جهانگردی و اگر جهانگرد از کشور خاصی باشد با دفتر آنالیز و همکاری ها باید مکاتبه کنیم. اگر می شد در این فرصت، کانال واحدی برای دریافت اطلاعات ایجاد گردد و هر کدام از این وزارتخانه ها و نهادها به اطلاعات جهانگرد و آژانس احتیاج داشت از همان کانال استخراج می کرد، یاری بزرگی بود.

او حمل ونقل جهانگردان را معضل دیگر دانست و اضافه کرد: در کشور ما یک سیستم حمل و نقل بین شهری وجود دارد که تابع قوانین وزارت راه است و اتوبوس جهانگردی باید از آن مجوز بگیرند که در این صورت آن وسیله نقلیه حق ورود به فضا شهری را ندارد، یکسری از وسایل نقلیه هم هستند که فقط مجازند در فضای شهری تردد نمایند. جهانگرد به وسلیه نقلیه ای احتیاج دارد که هر دو مجوز را داشته باشد.

این تورگردان ادامه داد: برای حل این مشکل یک راهکار ارائه نموده اند که راننده اتوبوس جهانگردی از ترمینال صورت حساب مسافر را بگیرد و برای داخل شهر هم با هماهنگیِ یک کارگزار، از نیروی انتظامی مجوز تردد داخل شهر را دریافت کند، شکل کار هم اینطور است که کارگزار مجوز نیروی انتظامی را می گیرد و به هتل محل اقامت جهانگردان تحویل می دهد تا بدست راننده برسد، در این فاصله اگر پلیس وسلیه نقلیه جهانگردان را متوقف و جریمه کرد دیگری کاری نمی توان انجام داد.

نائب رئیس جامعه تورگردانان ایران به تغییر مجری غرفه ایران در نمایشگاه های بین المللی جهانگردی اشاره نمود و گفت: این که وزارتخانه مسئولیت نمایشگاه های جهانگردی را به شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی واگذار کند و آن شرکت، اجرا نمایشگاه ها را به حراج بگذارد که هر کسی پول بیشتر بدهد، مجری نمایشگاه باشد که نمی گردد. بهتر است نمایشگاه های بین المللی را تشکل های صنفی برگزار کند، ذی نفعان که بهتر می دانند چه نمایند. زمانی مسئول اجرا غرفه ایران در نمایشگاه های بین المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی بود که ما از کارش راضی بودیم، حالا از کانون گرفته اند به شرکت مادر تخصصی داده اند. این شرکت می خواهد پولش را در بیاورد، دو سال پیش در نمایشگاهی که برگزار کرد، روی سر در غرفه ایران، تابلوی صرافی نصب نموده بود، اصلا اسمی از ایران نبود. الان بهترین فرصت برای سامان دهی نمایشگاه های جهانگردی است.

واقفی اصلاح روش صدور مجوزها و یکپارچه کردن آن را خواهان شد و اضافه کرد: معاون وزیر بهداشت می گوید متولی جهانگردی سلامت، وزارت بهداشت است، این وزارتخانه متولی درمان است، نه جهانگردی. بهتر است صدور مجوزهای جهانگردی یکپارچه و دیجیتالی گردد.

او اشاره ای هم به نحوه صدور مجوزهای بومگردی داشت و گفت: اولویت وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی این است که آمار بدهند، کمیت برای شان مهم است، سایر مسائل مثل وام، جهانگردپذیری روستا و سایر مسائلی که بومگردی ها با آن درگیر هستند، در اولویت نیست. علاوه بر کمیت، کیفیت بومگردی را باید مد نظر قرار داد.

این تورگردان به موضوع اقتصادیات ها اشاره نمود و اضافه کرد: مشکل اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده هنوز حل نشده، دولت اعلام نموده است ارز را باید به وسیله سامانه ارزی به کشور وارد کنیم، یعنی ارز باید به حساب صرافی که بانک مرکزی معرفی می نماید، واریز گردد. مگر می گردد آژانس خارجی به حساب صراف پول واریز کند، باید به سیستم اقتصادی کشورش پاسخ دهد که این پول را به حساب چه کسی و کجا می فرستد. یا قوانین نگهداری و جابه جایی ارز که انتقال و نگهداری بیشتر از10 هزار دلار را قاچاق اعلام نموده است. اگر بنا است راه ورود تورهای جهانگردی به ایران باز گردد با این قوانین امکان پذیر نیست، وزارتخانه باید مدافع صنعت جهانگردی و پیگیر مساله باشد، این یکی از معضلات اساسی صنعت جهانگردی است.

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح زیرساخت ها در فرصتی که ویروس کرونا با توقف سفر جهانگردان فراهم نموده است، اظهار کرد: ساخت و تجهیز سرویس بهداشتی در سایت های تاریخی و موزه ها، تعریف مسیرهای بازدید، چیدمان جدید موزه ها، تبلیغات جهانگردی در حوزه آنلاین، یاری به استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین، آموزش وبازنگری دستورالعمل ها، حفظ و تقویت نیروی متخصص جهانگردی که درحال حاضر بیکار است، از جمله اقدامت لازم است که باید پیگیری کرد.

او با بیان این که ویروس کرونا یک بحران جهانی است و فقط ایران را دربر نگرفته، گفت: در سواحل اسپانیا، کروزها لنگر انداخته اند و روی آن ها را پوشانده اند و ایرلاین های زیادی زمین گیر شده اند، ویروس کرونا بحرانی جهانی است باید برای آن سازوکاری اندیشید، مثلا دولت اسپانیا اعلام نموده مشروط به حفظ کارمندان و نیروی انسانی از سوی کارفرما، حداقل حقوق را پرداخت می نماید. طبق گزارش سازمان های جهانی 75 میلیون شغل در آستانه از دست رفتن است و برآورد شده نزدیک به 2 تریلیون دلار ضرر اولیه به صنعت جهانگردی وارد گردد، در ایران آژانس ها و شرکت های که تور داخلی و خروجی داشتند مستأصل شده اند، ایرلاین ها پول بلیت های کنسل شده را نمی دهد، خیلی ها از خارج کشور خدمات پیش خرید نموده بودند و نتوانسته اند پولشان را پس بگیرند، از آن طرف در داخل کشور بخشنامه می نمایند پول مشتری را بدهید. در اتحادیه اروپا حق را به آژانس های جهانگردی دادند و قرار شد پول مسافر با عنوان اعتبار مشتری نزد آژانس حفظ گردد، حداقل کاری که برای نجات از این شرایط می شد انجام داد.

واقفی اضافه کرد: دولت باید در این شرایط به داد صنعت جهانگردی برسد. ما با یک بیمار در حال احتضار مواجیهم، مهم این است آن را زنده نگه داریم، مهم ترین کاری که می توان انجام داد حفظ نیروها است. شاید نزدیک به چهار سال طول بکشد برای نیروها متخصص که از این حرفه خارج شده اند، جایگزین پیدا کنیم.

این تورگردان با اشاره به بی توجهی که به راهنماهای جهانگردی با وجود بیکاری گسترده آن ها، شده است، اظهار کرد: بعد از 11 سپتامبر تعداد قابل توجهی از راهنماهای جهانگردی که به زبان خاصی تسلط داشتند از کشور خارج شدند، باید وقتی را پیش بینی کنیم که بعد از راه افتادن جریان جهانگردی، ممکن است راهنمای حرفه ای نداشته باشیم.

محمدابراهیم لاریجانی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در ادامه این بحث از طرح حمایت از کسب و کارهای جهانگردی و تحریک تقاضا و رونق بازار سخن گفت و شرح داد: برای این طرح نظر همه استان ها گرفته شده است، پیشنهادهای نامه 13بندی تشکل های خصوصی به رییس جمهور را لحاظ کردیم و از بخش خصوصی هم نظر گرفته شده است، از مجموع آن به بسته پیشنهادی رسیدیم که یک فصل آن اقدامات دولت، وزارت خارجه، استانداری ها، وزارت کشور و سایر بخش های دولتی است که به اعتبارگذاری احتیاج دارد، یک بخشی هم شامل پیشنهادهای مربوط به امهال قبوض و وام با نرخ تک رقمی سود و مشخص بازه تعطیلی در زمستان و پاییز می گردد. این طرح یک بخش تبلیغاتی هم دارد که با هدف جهانگردی داخلی و بین المللی، تصویرسازی می گردد.

وی اضافه کرد: این طرح پس از مشورت و آنالیز نهایی با روسا تشکل ها با تایید وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی به دولت می رود، هرچند که گرفتاری دولت زیاد است.

ایسنا نوشت، واقفی هم گفت: درست است که دولت دستش خالی است، ولی بنیادها و نهادهای داریم مثل آستان قدس که می توانند یاری نمایند. جهان در 80 سال اخیر با بحرانی مشابه ویروس کرونا برخورد ننموده است، اگر الان یاری ننمایند، پس کی می خواهند این کار را انجام دهند.

miniman.ir: مرد کوچک | مجله سبک زندگی و کسب و کار

miniset.ir: مینی ست | مجله خانواده و موفقیت

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 96426

به "آینده سفر ایران در تهدید جدی پیامدهای کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده سفر ایران در تهدید جدی پیامدهای کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید